Že je ovoce a zelenina zdravé, to slyšíme téměř stále. V průzkumu European Food Safety Authority, který se zaměřoval na spotřebu ovoce a zeleniny, však Češi zcela propadli. Hůř jsou na tom jen na Islandu a ve Švédsku, kde toho moc neroste a všechno dováží. A to ještě doháníme spotřebu v letních měsících, kdy si hojně dopřáváme zejména ovoce. Překvapivě to kupované. Podle průzkumů marketů konzumuje jedna pětina nakupujících v létě až čtyři porce ovoce za den, a to hlavně sladké, jahody (sto tun), melouny (7000 tun), broskve, třešně a maliny. Nejvíce nakupují mladí 18-26 let. Jenže to naše: „Copak jsem králík, abych jedl zeleninu" nebo „Nejlepší zelenina je zhodnocená v praseti" nám dělá větší a větší problémy. Lékaři potvrzují, že Češi patří v rámci prevence mezi opravdové lajdáky a mimo jiné zejména nezdravé jídlo a nedostatek pohybu nám zaručují SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ v rakovině trávicího traktu. Nedostatky pak doháníme nakupováním různých drahých zázračných pilulek a doplňků, (ideální pro trh, že?)
I v naší školní jídelně se děti zelenině obloukem vyhýbají, dost často s vysvětlením „My to nejíme !" Ve stravování musíme dodržovat tzv. spotřební koš. Ten v oblasti ovoce a zeleniny vždy naplňujeme, např. v lednu na 128 %. Snažíme se, aby děti měly ve školní jídelně to nejlepší. Místo moučné jíšky zahušťujeme polévky i omáčky zeleninou. Přestože přílohovou zeleninu podáváme skutečně čerstvou, více než polovina z toho končí v odpadu.
Proto naše škola vyhledává možnosti ke změně. V rámci projektu Ovoce do škol jsme uspořádali ochutnávky potravin, na které děti nejsou zvyklé, nebo jsou exotické. Podívejte se na snímcích, co nachystali asistenti pro jednotlivé třídy.